Мережа етичної журналістики (The Ethical Journalism Network, EJN) за підтримки Фонду Евенса ініціювала серію публікацій про етичні виклики, з якими стикаються журналісти, що висвітлюють цю війну – в Україні, Росії та в усьому світі.

До цієї серії увійшли 5 есе, які підкреслюють важливість для новинних медіа 5 основних цінностей журналістики як протиотрути від пропаганди та цензури:

  • точність та фактологічність;
  • незалежність;
  • неупередженість;
  • гуманність і повага до інших;
  • підзвітність та відповідальність.

В есе “Етика має значення в розповіді про Україну” Ейдан Вайт досліджує як журналісти, що висвітлюють війну в Україні, стикаються з етичними проблемами, намагаючись розповісти історію конфлікту чесно, неупереджено і точно. Жан-Поль Мартоз розмірковує над проблемами правдивого висвітлення подій під час війни і стверджує, що “іноді потрібно більше мужності, щоб протистояти власним симпатіям, громадській думці або уряду, ніж щоб протистояти кулям ворога на фронті”. Джеймс Болл вважає, що війна в Україні порушує етичні питання перед новинними редакціями: медіа-організації повинні забезпечити безпеку всього персоналу, залученого до підготовки новин, а також адаптувати свої методи роботи в умовах маніпуляцій ЗМІ як з боку Росії, так і України. Ліза Кліффорд бере інтерв’ю у фотожурналістки Анастасії Тейлор-Лінд, яка вважає, що найсильніші фотоісторії з України розповідають українці, “…люди, які є представниками спільнот, які вони фотографують“. Насамкінець, Ейдан Вайт підкреслює, що боротьба за демократію і свободу в Україні ведеться на двох фронтах: проти смертоносної зброї Росії та проти хабарництва і корупції власних політичних та урядових інституцій і що журналістика є ключем до перемоги в останній битві.

Ці есе доступні нижче англійською, українською та російською мовами. Есе також можна знайти у звіті EJN “Українські медіа: виклик і правда − боротьба на передовій за інформацію та демократію”, який можна завантажити. Цей звіт є завершальним у серії звітів EJN про медіа-ландшафт “Розбудова довіри до журналістики в Центрально-Східній Європі”, що охоплює Болгарію, Чехію, Угорщину, Польщу та Словаччину, які також підтримуються Фондом Евенса.

Український переклад Віктора Перебенесюка

Російський переклад Даніеля Жвірбліса


Головне фото: Харків, Україна − 30 квітня 2023 року. Фото: Seneline/Shutterstock

Есе про етичні виклики висвітлення конфліктів

Очерки этических проблем сообщения о конфликтах

ESSAYS ON THE ETHICAL CHALLENGES OF REPORTING CONFLICT

BUILDING TRUST IN JOURNALISM IN CENTRAL EASTERN EUROPE

Support the work of the Ethical Journalism Network

If you share our mission, please consider donating to the Ethical Journalism Network. Your financial contribution will help the EJN to support journalists around the world who are striving to uphold ethical practices in order to build public trust in good journalism.

SUPPORT US NOW